Pracownia Endoskopii

Dysponujemy nowocześnie wyposażoną pracownią endoskopową z torem wizyjnym tj. monitorami, na których lekarz wykonujący badanie widzi obraz narządu, który w danym momencie jest badany np. żołądek  czy jelito grube.

 

W Pracowni wykonujemy diagnostykę zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, istnieje także możliwość wykonywania zabiegów, tamowania krwawienia, polipektomii, pobierania materiału - wycinków do badania histopatologicznego z podejrzanych zmian. 

 

Pracownia, w kooperacji z Blokiem Operacyjnym, wykonuje endoskopową gastrostomię odżywczą - PEG. Jest to szczególnie ważny zabieg u pacjentów, którzy nie mogą być odżywiani drogą doustną z uwagi np. na przeszkodę w obrębie np. gardła, przełyku bądź ich doustny żywienie jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia, obarczone ryzykiem zachłyśnięcia się np. w przebiegu chorób neurologicznych. Założenie gastrostomii endoskopowej PEG pozwala na pełnowartościowe żywienie dojelitowe pacjenta, które jest prowadzone we współpracy z Poradnią Żywieniową.

 

Zapisy na badania endoskopowe oraz dodatkowe informacje Pacjent może uzyskać podczas wizyty w Poradni chirurgicznej, bądź kontaktując się bezpośrednio z Rejestracją Pracowni endoskopowej pod numerem telefonu 32 233-24-24 wew. 263

 

Przed planowanym badaniem endoskopowym prosimy o zapoznanie się ze sposobem przygotowanie się do badania. Poniżej zamieszczono sposób przygotowania się pacjenta do badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy) tzw. gastroskopii oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego) tzw. kolonoskopii, a także krótkie opisy sposobu przeprowadzenia badania.

Dla Pacjenta - przygotowanie do badania

Jak przygotować się do badania?

Poniżej znajdą Państwo ogólne informacje o przygotowaniu się do badań zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.

Dokładnych informacji można zasięgnąć w Pracownii Endoskopii.

Gastroskopia

 

  • Na 8 godzin przed planowanym badaniem nie należy nic jeść.
  • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, żuć gumy, palić papierosów.
  • Osoby stale przyjmujące leki ( nadciśnienie tętnicze, padaczkę, choroby serca) powinny zażyć normalną dzienną dawkę leków, popijając je niewielką ilością wody.
  • Leki przeciwkrzepliwe, przeciwzakrzepowe oraz przeciwcukrzycowe powinny być odstawione odpowiednio wcześniej, po konsultacji z lekarzem

 

Kolonoskopia

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych. Najczęściej za pomocą podanych środków przeczyszczających orazodpowiednio wcześnie zastosowanej diecie ubogoresztkowej.


Przygotowanie, oczyszczenie jelita:

Na 7 dni przed badaniem:
 

  • rozpocząć dietę lekkostrawną bez surowych warzyw i owoców,
  • należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza,
  • osoby przyjmujące leki antyagregacyjne (hamujące czynność płytek) typu aspiryna, acard itp. – powinni przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków;
  • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe typu sintrom, syncumar, acenocumarol – powinny koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe w celu zmiany leków na heparynę drobnocząsteczkową;
  • chorzy na cukrzycę oraz inne poważne choroby przewlekłe mogące wpływać na przygotowanie do badania muszą wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem, aby indywidualnie ustalić szczegółowy plan postępowania.

 

Na 5 dni przed badaniem:

 

  • eliminujemy z diety potrawy zawierające drobne ziarna i pestki (nie jedz pieczywa z ziarnami, siemienia lnianego, maku, sezamu, płatków owsianych, warzyw i owoców pestkowych: kiwi, truskawek, winogron),
  • wykluczamy napoje gazowane.

 

Na 2-3 dni przed badaniem:
 

  • zaleca się odstawienie produktów bogatych w błonnik (warzywa, owoce, tłuste mięsa i wędliny).

 

Na 1 dzień przed badaniem:

 

  • proponujemy zjeść lekkostrawne śniadanie (bułka z masłem, białym serem,jajkiem na twardo), dowolna ilość wody, herbaty, klarownego soku (jabłkowy, winogronowy).
  • Między godz.13-15 w ramach obiadu można wypić bulion, rosół (bez dodatków), zjeść kisiel lub galaretkę (smak agrestowy lub cytrynowy- czerwone barwią śluzówkę jelita).
  • Po godzinie 15 proponujemy nie jeść żadnych posiłków. Można spożywać dowolną ilość wody niegazowanej, klarownych soków, herbaty i ssać landrynki.

 

Na 12 godzin przed ustaloną godziną badania:

 

  • należy w ciągu 2 godzin wypić 2l roztworu Fortransu (każdą saszetkę Fortransu rozpuszcza się w 1 litrze wody). W celu poprawienia smaku roztworu można go schłodzić, dodać sok z cytryny lub klarowny sok jabłkowy.
  • Zalecane jest picie dowolnej ilości wody lub słabej herbaty poza obowiązkowym roztworem środka czyszczącego oraz umiarkowana aktywność fizyczna, np. chodzenie celem pobudzenia pracy jelita.
  • Skutkiem przygotowania powinna być biegunka, aż do uzyskania przejrzystej lub żółtawej wodnistej treści. I dawka - 12 godz. przed godziną badania
  • II dawka - 6 godz. przed godziną badania

 

W dniu badania nie jedz żadnych posiłków. Można pić dowolną ilość klarownych napojów do ok. 6 godz. przed wyznaczoną godziną badania.