Pracownia Endoskopii
Pracownia Endoskopii
Dysponujemy nowocześnie wyposażoną pracownią endoskopową z torem wizyjnym tj. monitorami, na których lekarz wykonujący badanie widzi obraz narządu, który w danym momencie jest badany np. żołądek czy jelito grube.
W Pracowni wykonujemy diagnostykę zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, istnieje także możliwość wykonywania zabiegów, tamowania krwawienia, polipektomii, pobierania materiału - wycinków do badania histopatologicznego z podejrzanych zmian.
Pracownia, w kooperacji z Blokiem Operacyjnym, wykonuje endoskopową gastrostomię odżywczą - PEG. Jest to szczególnie ważny zabieg u pacjentów, którzy nie mogą być odżywiani drogą doustną z uwagi np. na przeszkodę w obrębie np. gardła, przełyku bądź ich doustny żywienie jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia, obarczone ryzykiem zachłyśnięcia się np. w przebiegu chorób neurologicznych. Założenie gastrostomii endoskopowej PEG pozwala na pełnowartościowe żywienie dojelitowe pacjenta, które jest prowadzone we współpracy z Poradnią Żywieniową.
Zapisy na badania endoskopowe oraz dodatkowe informacje Pacjent może uzyskać podczas wizyty w Poradni chirurgicznej, bądź kontaktując się bezpośrednio z Rejestracją Pracowni endoskopowej pod numerem telefonu 32 233-24-24 wew. 263
Przed planowanym badaniem endoskopowym prosimy o zapoznanie się ze sposobem przygotowanie się do badania. Poniżej zamieszczono sposób przygotowania się pacjenta do badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy) tzw. gastroskopii oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego) tzw. kolonoskopii, a także krótkie opisy sposobu przeprowadzenia badania.
Dla Pacjenta - przygotowanie do badania
Jak przygotować się do badania?
Poniżej znajdą Państwo ogólne informacje o przygotowaniu się do badań zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.
Dokładnych informacji można zasięgnąć w Pracownii Endoskopii.
Gastroskopia
Kolonoskopia
Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych. Najczęściej za pomocą podanych środków przeczyszczających orazodpowiednio wcześnie zastosowanej diecie ubogoresztkowej.
Przygotowanie, oczyszczenie jelita:
Na 7 dni przed badaniem:
Na 5 dni przed badaniem:
Na 2-3 dni przed badaniem:
Na 1 dzień przed badaniem:
Na 12 godzin przed ustaloną godziną badania:
W dniu badania nie jedz żadnych posiłków. Można pić dowolną ilość klarownych napojów do ok. 6 godz. przed wyznaczoną godziną badania.